Prečo práve TrustPort

TrustPort logo

Jedna z najčastejších otázok. A úplne na mieste.

Dávno sme hľadali niečo čo by konečne fungovalo a zabránilo infekcii počítača. Najväčší zdroj nákazy je v dnešnej dobe internet a prezeranie aj úplne normálnej stránky môže skončiť infikáciu počítača alebo nabúraním sa do súkromných údajov v ňom. Preto je jedinou účinnou ochranou nie len kontrola súborov v počitači - robí ju antivírus ale kontrola všetkých prenesených dát po internete. Ešte skôr ako sa uložia do súboru.

Ďalších faktom je schopnosť technológie. Každá je v niečom dobrá a v niečom nie. Preto spojenie dvoch technológií, v tomto prípade dva rôzne skenovacie motory, umožňuje z každej využiť jej schopnosti a potlačiť nedokonalosti.

Tu teda nastupuje TrustPort ktorý má v sebe 2 skenovacie motory (alebo jadrá). Konkrétne sa jedná o AVG a Bifdefender. Každý sám o sebe patrí medzi špičku vo svete avšak jeden je ideálny na jeden druh vírusov a druhý zas na iný. V našom prípade ich máme obidva spolu preto sú výsledky nad očakávanie.

V roku 2010 boli spoločnosťou AV-Comparatives testované antivírusy na schopnosť detekovať neznámy malware, teda ten ktoré vzorku ešte nemajú v databáze. Najvyššiu schopnosť mali produkty Panda a TrustPort. Zachytili až 63% neznámeho škodlivého kódu. Za nimi nasledovali G Data so 61%, Kaspersky a Microsoft s 59%, Avira s 53%. Hranicu aspoň 50% ešte dosiahli Nod32 a F-Secure s 52% a Bitdefender, K7 a eScan s 50%. Celý článok na DSL.sk.

Ďalšie testovanie AV-Comparatives, apríl 2011. Test obsahoval 400.000 vzoriek, nie starších ako 6 mesiacov. TrustPort Antivírus 2011 zdetekoval 99.2% vzoriek, najviac zo všetkých. V rovnakom období testovala aj spoločnosť Virus Bulletin. Spomedzi 70 produktov sa TrustPort Antvirius umiestnil na prvom mieste so skóre 98% detekcie a 0% falošných poplachov. Testovalo sa skenovanie na požiadanie, skenovanie na pozadi, reaktívna a proaktívna detekcia a bral sa do úvahy aj výkon a záťaž systému. Celý článok (v angl.).

Sem tam sa šepká že dva skenovacie motory viac zaťažujú systém. Čo je celkom logická úvaha. Decembrové porovnávacie testy už spomenutých organizácií boli zamerané aj na testovanie záťaže systému. Inak povedané, testovalo sa ako veľmi ovplyvňuje antivírus bežné operácie na počítači, ako sú: kopírovanie súborov, archivácia súborov, kódovanie videa, inštalácia softvéru, sťahovanie dát a podobne. Každý produkt bol v každej kategórii ohodnotený na rebríčku: pomalý, priemerný, rýchly a veľmi rýchly. TrustPort Antivirus bol v drvivej väčšine ohodnotený ako veľmi rýchly. Celý článok.

A ešte článok z časopisu CHIP, v skratke o produktoch TrustPort.

Toľko fakty a testy. Prax je taká že ním ovírujeme všetky zavírené počítače v rámci nášho počítačového servisu. A vieme čo hovoríme a čo píšeme.

Slavomír Hodul
PC Služba